EFI’den GUID’den dönüş yolları

Fotoğraf dikkatini çekti değil mi? Öyleyse okumaya devam et. Çeşitli nedenlerden dolayı USB’ni veya HD’ni EFI formatına çevirmiş olabilirsin. Ki Xubuntu’yu USB’ye install edip sistemi yanımda taşıyayım dediğimde başıma geldi. Hatta daha önce OSX sürümlerinden birini GUID formatlı bir USB’ye atmak istediğimde de aynısını yaşamıştım.

Maalesef bu garip formatlar arası dönüşümler meşakatli olabiliyor. Aşağıda PC üzerinde EFI’den FAT32’ye (MBR’a) dönüşün nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağım.

Söz konusu EFI formatlı/partition’lı USB veya HD’yi makinanıza takın. Windows sürümünüze göre başlat menüsünde -örneğin Windows 8’de- ‘cmd’ yazarak command prompt’u sağ tık ile “Run as administrator” olarak çalıştırın.  Bu terminal ekranında “DISKPART” yazın ve Enter’layın. Şimdi “lis dis” yazın ve tekrar Enter’layın. Çıkan listeden EFI formatlı diskinizi tanımlayın ve yanındaki numarayı aklınızda tutun yada not edin. Şimdi “sel dis x” yazın ama x yazdığım kısma diskinizin olduğu numarayı girin. Örneğin “sel disk 6” gibi. Enterlayın. Şimdi “cle” yazın ve Enter’layın. Bu işlem ile birlikte o diskteki tüm partition’lar silinmiş oldu. Şimdi sırada diskin tümünü kaplayacak bir partition açmak var. Bunun için “cre par pri” yazın ve enterlayın. Formatlamak için de “for quick” yazın ve Enter’layın. Bu işlem ile default seçili format neyse onu atmış olacak disk’e. Aslında işlem bu kadar ancak bir de disk’e “ass” yazıp bir -drive letter- yani harf verebilirsiniz.

Ben ingilize sürüm windows kullandığımdan maalesef Türkçe karşılıklarını bilemeyebiliyorum. Yine de bu işlemlere dalmış birilerinin bu yazıdan Türkçe işletim sistemi olmalarına rağmen faydalanabileceklerine inanıyorum.

Durum budur.